
Dome Cameras - High-performance, Durable Design | Hassle-free Operation, Stringent Quality Assurance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Image Sensor | CMOS |
| Resolution | 1080p |
| Lens | Vari-focal |
| Housing Material | Metal |
| Power Supply | 12V |
| IR LEDs | Yes |
| Dimensions | 100x100mm |
| Weight | 1kg |
| IP Rating | IP66 |
| Usage | Indoor/Outdoor surveillance |
| Video Compression | H.264 |
| Night Vision | Upto 30m |
| Features | High Resolution, Wide Angle, Reliable Monitoring, Easy Installation, Durable Design, Cost Effective, Clear Footage, Remote Access |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Centris Infotech Services Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from Centris Infotech Services Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier
Establishment
2009
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
CEO & Managing Director
Mr. Sasikanth S.
Address
#13, Amar Jyothi Layout, Sanjay Nagar Main Road, Bengaluru, Karnataka, 560094, India
dome cameras in Bengaluru
Report incorrect details










































