
Dollar Pvc Electrical Insulation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | PVC |
| Voltage | 600V |
| Width | 19mm |
| Length | 33m |
| Thickness | 0.13mm |
| Adhesive | Rubber based |
| Color | Multicolor |
| Features | High insulation, Flexible film, Durable, 600V, Indoor/outdoor, Insulating, Easy application, Cost-effective |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Description & Feature :
PVC Electrical insulation.
It is premium grade plasticizer flexible PVC film and electrical insulation of 600v
Application :
Suitable for indoor and outdoor, insulating wrapping of electrical wires and cables.
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2002
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
29AFLPA8019F2ZG
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AFLPA8019F2ZG
Bengaluru, Karnataka
PROPRIETOR
Mr Kalyan Chakraborty
Address
Maruthi Nagar, Kodigehalli Main Road, Sahakarnagar Post, Bengaluru, Karnataka, 560092, India
pvc electrical insulation tape in Bengaluru
Report incorrect details










































