





Dol Starter Control Panel
Price: 95000.00 INR / Unit
(95000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Cooling System | Natural Air Ventilation |
| Protection Level | IP65 |
| Cover Material | Other, Powder Coated MS |
| Rated Current | 25 A |
| Control System | Automatic |
| Way | Single Way |
| Surface Color | Other, Silver |
| Protection Class | Class I |
| Thickness | 1.6 mm |
| Features | Shockproof, Corrosion resistant, Weather proof |
| Panel Type | Floor Mounted |
| Operating Voltage | 415 V |
| Components | Contactor, Overload Relay, MCB |
| Cabinet Material | Stainless Steel |
| Base Material | Mild Steel |
| Current Rating | 25 A |
| Connectivity Type | Fixed Wiring |
| Rated Insulation Voltage | 660 V |
| Rated Operation Voltage | 415 V |
| Product Type | Other, DOL Starter Control Panel |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Other, Polished |
| Standard | IS/IEC Standards |
| Rated Voltage | 415 V |
| Frequency (MHz) | 50 Hz |
| Maximum Output Current | Based on 20 HP motor |
| Dimension (L*W*H) | 450 x 350 x 175 mm |
| Application | Pump |
| IP Rating | Other, IP65 |
| Display Type | Other, Indicator Lamps |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Currency | INR |
| Brand Name | Teja Electrical Works |
| Stock Quantity | 5 |
| Surface Color | Other, Silver |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price | 95000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
6
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AXBPP1884B1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AXBPP1884B1ZL
Hyderabad, Telangana
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Rambabu
Members since
1 Years
Address
D.No-7-040/1, Subash Nagar, Ida, Jeedimetla, Hyderabad, Telangana, 500055, India
Report incorrect details


































