
Dol Starter Control Panal
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Rated Current | 18-32A |
| Cabinet Material | Mild Steel (MS) |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Rated Operation Voltage | 415V |
| Thickness | 1.6 mm |
| Protection Level | Other, IP 55 |
| Components | MCB, Contactor, Overload Relay, Indicating Lamps |
| Protection Class | Class I |
| Cover Material | Other, Powder Coated Steel |
| Connectivity Type | Wired |
| Way | Single / Double |
| Current Rating | 18-32A |
| Operating Voltage | 220V/415V AC |
| Control System | Manual / Auto |
| Rated Insulation Voltage | 660V |
| Features | Compact Design, Easy Installation, Corrosion Resistant, Reliable Performance |
| Panel Type | Floor / Wall Mounted |
| Base Material | Mild Steel |
| Product Type | Other, DOL Starter Control Panel |
| Material | Other, Mild Steel (MS) |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Standard | IS/IEC 60947-4-1 |
| Surface Color | Other, Siemens Grey |
| Rated Voltage | 415V AC |
| Frequency (MHz) | 50 Hz |
| Maximum Output Current | 32A |
| Dimension (L*W*H) | 400mm x 300mm x 200mm |
| Application | Motor Starter Applications |
| IP Rating | Other, IP 55 |
| Display Type | Other, LED Indication |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
4
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33BAVPH5891L1ZX
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33BAVPH5891L1ZX
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Hari Arasan
Members since
1 Years
Address
No: 38/1, Thangam Nagar, Thayir Itteri Road, Sanganoor, Coimbatore, Tamil Nadu, 641027, India
dol starter in Coimbatore
Report incorrect details































