
Demolition Hammer
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Operation Mode | Handheld |
| Speed Setting | Other, Single Speed |
| Features | Ergonomic Grip, Durable Housing, High Impact Energy |
| Tool Type | Rotary Demolition Hammer |
| Motor Type | Heavy Duty Copper Motor |
| Noise Level | Low Vibration |
| Power Rating | 1500W |
| Size | Standard |
| Product Type | Demolition Hammer |
| Material | Metal and Plastic Body |
| Application | Breaking Concrete, Demolition Work |
| Frequency (MHz) | 50-60 Hz |
| Rated Input Power | 1500 W |
| Rated Voltage | 220-240V |
| Power Source | Electric |
| Variable Speed | No |
| Dimension (L*W*H) | 430 x 118 x 210 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Color | Blue & Black |
| Usage | Industrial & Construction |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AARFM9682P1ZW
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AARFM9682P1ZW
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Partner
Mahalaxmi
Members since
1 Years
Address
B No 59, Hapur Road, Richpal Puri, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201001, India
demolition hammer in Ghaziabad
Report incorrect details

























