
De-mattia Flex Tester - Stainless Steel, 430 X 430 X 720 Mm, 55 Kg Weight | Semi-automatic Digital Display, 3 A Electric Driven
Price: 85000.00 INR / Unit
(85000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Max Height | Approx. 350 mm |
| Features | Robust construction, easy specimen mounting, digital cycle counter |
| Gas Pressure | Ambient |
| Automation Grade | Manual |
| Mounting Type | Floor mounted |
| Port Size | Standard |
| Power Supply | 230 V AC, 50 Hz |
| Operating Voltage | 230 V AC |
| Accuracy | A+-1 cycle |
| Resolution | 1 cycle |
| Display Type | Digital Counter |
| Response Time | Instant |
| Specimen Size | 70 mm (L) x 45 mm (W) approx. |
| Interface Type | Push button/manual |
| Temperature | Ambient |
| Frequency | 50 Hz |
| Application | Assessment of crack/flex resistance of rubber/vulcanized samples |
| Measuring Range | Up to 100,000 cycles |
| Number of Specimens | Six (6) |
| Usage | Rubber testing laboratory equipment |
| Capacity | Six test stations |
| Machine Weight | Approx. 65 kg |
| Test Speed | 300 cycles per minute |
| Test Width | Various as per specimen size |
| Test Stroke | 25 A+-1 mm |
| Control Mode | Manual |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Moq | 1 |
| Brand Name | Globe |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Price | 85000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2002
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAKPI7084E1ZH
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAKPI7084E1ZH
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Ishamuddin
Members since
19 Years
Address
373/7, Mukund Nagar, Industrial Area, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201001, India
flexing tester in Ghaziabad
Report incorrect details






































