
Demanded Flywheel Ring Geares
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Forgings |
| Outer Diameter | Range: 100-300mm |
| Inner Diameter | Range: 50-200mm |
| Thickness | Range: 10-50mm |
| Weight | Range: 1-10kg |
| Surface Finish | Machined |
| Usage | Ford, Swaraj Tractors |
| Features | High Strength, Durable Design, Precise Machining, Reliable Performance, Cost-Effective, Tractor Application |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD) |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Specification:
Material used: Forgings
Application: Tractor
Use: Ford, Swaraj
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MPT-Amtek Automotive India Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Gear Boxes, Reduction Gears & Gear Cutting in bulk from MPT-Amtek Automotive India Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Dharuhera, Haryana
Deputy Manager Engineering
Mr. Arvind Kumar
Address
Plot No 20, Phase 1, Industrial Complex, Delhi Jaipur Highway, Dist - Rewari, Dharuhera, Haryana, 123106, India
ring gears in Dharuhera
Report incorrect details







































