
Demand Shape Wall Light
Price Trend: 320 - 450 per Piece INR
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Pieces
In Stock
Product Specifications
| Light Color | Warm White |
| Response Time | Instant (On/Off) |
| Control Type | Other, Wall Switch |
| Efficiency (%) | 85% |
| Current Rating | 60 mA |
| Power Supply | Electric |
| Housing | High-grade Aluminum |
| Operating Temperature | -10C to 45C |
| Shape | Demand Shape |
| Humidity % | Up to 85% |
| Life Span | 30,000 Hours |
| Beam | 120 |
| Product Type | Decorative LED Wall Light |
| Material | Aluminum Housing with Acrylic Diffuser |
| Base | Integrated |
| Power Factor | 0.95 |
| Input Voltage | AC 220-240V |
| Working Temperature | -10C to 45C |
| Lamp Power | 12W |
| Application | Home, Hotels, Offices, Commercial Spaces |
| Size | Standard |
| Dimension (L*W*H) | 260 mm x 120 mm x 65 mm |
| Weight | 0.75 kg |
| Color | White |
| LED Type | SMD LED |
| Color Temperature | 3000K |
| IP Rating | IP20 |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
08AARPK8981H1ZW
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AARPK8981H1ZW
Jaipur, Rajasthan
owner
Mr. Ankur Khanna
Members since
1 Years
Address
Shop No 15,RHB, New, Atish Market, Opp. KGP School Shipra Path, Mansarovar, Jaipur, Rajasthan, 302020, India
wall light in Jaipur
Report incorrect details

































