
Led Pipe Light
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
50 Pieces
In Stock
Product Specifications
| Response Time | Instant (1 s) |
| Life Span | 30,000 Hours |
| Housing | Polycarbonate Body |
| Beam | 120 |
| Control Type | Other, Standard On/Off |
| Operating Temperature | -10C to 50C |
| Light Color | Cool White |
| Shape | Rod / Pipe |
| Humidity % | 10% - 80% RH |
| Power Supply | AC |
| Efficiency (%) | >85% |
| Current Rating | 85-100mA |
| Product Type | LED Pipe Light |
| Material | Polycarbonate |
| Base | Integrated Linear Base |
| Power Factor | >0.90 |
| Input Voltage | 220-240V AC |
| Working Temperature | -10C to 50C |
| Lamp Power | 18W |
| Application | Indoor Lighting, Offices, Homes, Shops, Showrooms |
| Size | 4 Feet |
| Dimension (L*W*H) | Customizable as per requirement |
| Weight | 200g (Approx) |
| Color | White |
| LED Type | SMD |
| Color Temperature | 6500K |
| IP Rating | IP20 |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
08AARPK8981H1ZW
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AARPK8981H1ZW
Jaipur, Rajasthan
owner
Mr. Ankur Khanna
Members since
1 Years
Address
Shop No 15,RHB, New, Atish Market, Opp. KGP School Shipra Path, Mansarovar, Jaipur, Rajasthan, 302020, India
led tube light in Jaipur
Report incorrect details

































