
Delta Vfd C2000 Ac Drives Application: Industrial
Price: 2000.00 INR / Piece
(2000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Grey |
| Insulation Material | Plastic |
| Operating Temperature | -10AdegC to +50AdegC |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Feature | Built-in PLC Functionality |
| Shape | Rectangular |
| Overheating Protection | YES |
| Mounting Type | Panel Mounted |
| Power Factor | >= 0.98 |
| Efficiency | > 96% |
| Humidity % | 0-95% (non-condensing) |
| IP Rating | IP65 |
| Product Type | Vfd |
| Application | Industrial |
| Protection Level | IP65 |
| Frequency (MHz) | 50 Hertz (HZ) |
| Rated Voltage | 380-480V AC |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Analog / Digital |
| Dimension (L*W*H) | 300 x 220 x 180 mm |
| Weight | 15 kg |
| Size | Standard |
| Input Voltage | 380-480V AC |
| Phase | Three Phase |
| No Of Poles | 3 |
| Material | ABS & Metal |
| Connection Type | Terminal |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | Maharashtra |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Price | 2000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | ANALYTE CONTROLS |
| Color | Grey |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
12
Establishment
2010
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AASFA5708P1ZQ
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AASFA5708P1ZQ
Thane, Maharashtra
Sales & Marketing
Mr. Sankesh Chavan
Members since
4 Years
Address
D12, Nandanvan Industrial Estate, Lal Bahadur Shastri Rd, Near Hdfc Bank, Thane, Thane, Maharashtra, 400604, India
delta ac drive in Thane
Report incorrect details


































