






Delta Electronics Dvp14ss11r2 Programmable Logic Controller
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Delta Electronics
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | 0C to +55C |
| Cooling Method | Natural air cooling |
| Noise Level | Low noise operation |
| Output Type | Other, Relay Output |
| Output Current | 2A per relay contact |
| Features | 14 I/O points (8 input, 6 relay output), compact design, LED status display, integrated RTC optional |
| Application | Automation, control panels, machinery |
| Power Supply | External 24V DC |
| Phase | Single Phase |
| Working Temperature | 0C to +55C |
| Connector Type | Screw terminal block |
| Product Type | Programmable Logic Controller (PLC) |
| Input Voltage | 24V DC |
| Voltage Protection | Built-in overvoltage/undervoltage protection |
| Efficiency | High efficiency operation |
| Material | Plastic housing |
| Storage Temperature | -40C to +70C |
| Weight | Approx. 0.36 kg |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
programmable logic controller in Bhavnagar
Report incorrect details





























