
Delta Ac Drive - Warranty: 1 Year
Price: 6188.00 INR / Piece
(6188.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Automation Grade | Automatic |
| Sensor Type | No Sensor (Sensorless Vector Control) |
| Drive Type | AC Drive |
| Speed Range | 0.1 to 400 Hz |
| Screen Size | 4-Digit LED Display |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Features | Overload Protection, Compact Design, Energy Saving, Easy Parameter Setting |
| Remote Control | Yes |
| Application | Industrial Automation, Conveyor Systems, HVAC, Pumps, Fans |
| Phase | Single Phase / Three Phase |
| Connectivity Type | RS-485 Modbus |
| Weight | 3 kg (approx.) |
| Cable Length | 1 meter (Standard) |
| Processor Type | Digital Signal Processor (DSP) |
| Load Capacity | Upto 150% Overload for 1 Min |
| IP Rating | IP20 |
| Control Type | Vector Control / V/F Control |
| Material | ABS Plastic |
| Power | 0.75 kW to 15 kW |
| Temperature | -10C to +50C |
| Product Type | Delta AC Drive |
| Voltage | 230V / 415V |
| Warranty | 1 Year |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | , Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Brand Name | POWER TECH SYSTEM |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 8005 |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 8 , , Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Price | 6188.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Power Tech System is well Known Company In the field of Industrial Automation, We are specialized in AC drives ,PLC,HMI,Servo Drives and Stepper Drives. We have strong Experience in Industrial automation including AC drives (VFD),HMI,Servo drives,Stepper Drives and PC. we team of Experts Engineers specially trained for AC drives and automation products installation as well as repairing /Maintenance services you can ask our services to meet your automation requirement , we are sure we will provide you Excellent Services for which you are Looking as a industrial Person. we supply Delta AC drives ,HMI,Servo Drives ,PLC ,Stepper Drives and Sensor. we provide customize solution for your automation need for your machinery and production requirement . we have Excellent workshop Facility to repair automation products and provide you after sale service support backed up our well and trained and experience service support team . you will find reliable source for your automation requirement if you send us inquiry for your requirement
Business Type
Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
35
Establishment
1999
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AKUPP1158Q1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AKUPP1158Q1ZB
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Jitendra A. Patel
Members since
21 Years
Address
22-23, Shukan Mall, Near CIMS Hospital Science City Road, Sola, Ahmedabad, Gujarat, 380060, India
delta ac drive in Ahmedabad
Report incorrect details











































