
Dell Laptop E4310
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Processor | Intel Core i5 |
| RAM | 4 GB DDR3 |
| Hard Drive | 250 GB |
| Display | 13.3 inch |
| Operating System | Win 7 Pro |
| Weight | 1.54 kg |
| Dimensions | 323x215x30.6 mm |
| Usage | General business tasks, document processing, web browsing, |
| Graphics | Intel HD Graphics |
| Battery | 6-cell |
| Features | Portable computing, Reliable performance, Business productivity, Durable design, HD display |
Product Overview
Key Features
| Operating System | WIN7 PRO Operating System |
| Processor | Intel Core i5 |
| Processor Cache | 3 MB |
| Processor Speed | 2.67 GHz |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics Card |
| Hard Disk | 250 GB |
| Hardware Interface | SATA |
| RAM | 4 GB DDR3 |
| RPM | 5400 rpm |
| Optical Drive | DVD+/-RW |
| Chipset | Mobile Intel QS57 Express |
| Memory | |
| Expandable | upto 8 GB |
| Memory Slots | 2 DIMMS |
| Display | |
| Screen Size | 13.3 Inch |
| Resolution | 1366768 Pixel |
| Screen Type | WLED Anti-Glare LED Display |
| Input | |
| Ethernet | 10/100/1000 Gigabit Ethernet |
| Web Camera | HD webcam |
| Blue tooth | Yes |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Wireless Lan | 802.11n |
| Audio | |
| Audio Speakers | Stereo Speakers |
| Internal Mic | Yes |
| Power | |
| Battery Backup | up to 2 hrs |
| Battery Cell | 6-Cell |
| Port | |
| Mic-in | Yes |
| HDMI | Yes |
| Multi Card | Yes |
| Dimensions | |
| Dimensions | 323 x 215 x 30.6 mm |
| Weight | 1.54 Kg |
| Other Specification | |
|
| Intel Core i5 13.3 Inch Screen 4 GB DDR3 RAM 250 GB Hard Disk WIN7 PRO Intel HD Graphics Card |
| In Package | |
|
| Laptop, Battery, AC Adapter, User Guides and Manuals |
| Warranty | |
|
| One MONTH Dell Indian Warranty. |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SANVIK INFOSYSTEMS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Laptops/Notebooks from SANVIK INFOSYSTEMS PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Establishment
2009
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr. Vikash Mishra
Address
No. 104B 1St Floor, Manjusha Building, Nehru Place, New Delhi, Delhi, 110019, India
Report incorrect details



































