
Dehydrated Orange Powder - 100% Purity, 25 Kg Bag Size | Fruity Aroma, Sweet Taste, Water Soluble
Price: 336.00 INR / Kilograms
(320.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
600.00 INR / Kilograms
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
25
Minimum Pack Size :
4
In Stock
-4+
Product Specifications
| Taste | Sweet |
| Water Solubility | Yes |
| Physical Form | Powder |
| Color | orange |
| Smell | Fruity |
| Shelf Life | 1 Years |
| Other Names | Orange powder |
| Type | Other |
| Purity | 100% |
| Storage | Other |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 3000 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | No |
| Packaging Details | 25 Kgs bags. |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Height | 4.00 in |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Pkg Box Length | 28.00 in |
| GSTIN | 5% |
| Price Type | fixed |
| Color | orange |
| Product Unit | 4 Kilograms/Kilograms |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| Currency | INR |
| Packsize | 25 |
| MRP | 600.00 INR |
| Returnable | No |
| Brand Name | Habito |
| Stock Quantity | 1000 |
| Shipping Type | free |
| Pkg Box Breadth | 20.00 in |
| Mop | 4 |
| Price | 320.00 INR (Approx.) |
| Moq | 4 |
| Minimum Ordered Packs | 4 |
| Minimum Order Quantity | 4 |
Product Overview
Key Features
Product Description:
Dehydrated Orange Powder.Dried orange peels make a great natural deodorizer and natural firelighters. Fresh peel can be added to Christmas potpourri.
Quality : Optimum
Country Of Origin : India
Brand : Habito
Package Size : 25 Kgs/Bag
Minimum Order Quantity : 4 Bags
Speciality : No Artificial Flavour
Variety : Orange
Dehydrated Orange Powder.Dried orange peels make a great natural deodorizer and natural firelighters. Fresh peel can be added to Christmas potpourri.
Quality : Optimum
Country Of Origin : India
Brand : Habito
Package Size : 25 Kgs/Bag
Minimum Order Quantity : 4 Bags
Speciality : No Artificial Flavour
Variety : Orange
Company Details
De Plantes Pvt. Ltd, Established in 2020 at Ambala in Haryana, is a leading Supplier,Trading Company of Flavours & Food Additives in India. De Plantes Pvt. Ltd is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Dehydrated Orange Powder, De Plantes Pvt. Ltd has made a reputed name for itself in the market with high-quality Dehydrated Orange Powder, 100% Vegetarian Ripe Banana Powder, Dehydrated Banana Powder, etc.
Focusing on a customer-centric approach, De Plantes Pvt. Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Flavours & Food Additives in bulk from De Plantes Pvt. Ltd at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, De Plantes Pvt. Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Flavours & Food Additives in bulk from De Plantes Pvt. Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAHCD9284B1ZM
Payment Mode
Cash in Advance (CID), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAHCD9284B1ZM
Ambala, Haryana
Director
Mrs Deepali Bansal
Address
No 21, Rani Bagh, Ambala Cantt, Ambala, Haryana, 133001, India
Report incorrect details
























