
Dehydrated Okra - 100 Grams Pack | High Quality, Slightly Chewy Texture, Rich In Vitamins And Antioxidants - Ideal For Cooking And Snack Mixes
Price: 157.50 INR / Pack
(150.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
249.00 INR / Pack
Weight :
100.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
100
In Stock
-100+
Product Specifications
| Texture | Other, Slightly Chewy |
| Processing Form | Dreid |
| Drying Method | Food Dehydrators |
| Shelf Life | 12 Months |
| Payment Terms | Paypal, Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Others |
| Supply Ability | 1000 Per Week |
| Delivery Time | 5 Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Main Domestic Market | All India |
| GSTIN | 5% |
| Pkg Box Length | 26.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Weight | 100.00 Gram |
| Pkg Box Breadth | 16.00 cm |
| Stock Quantity | 100 |
| Shipping Type | free |
| Returnable | No |
| Product Unit | 100 Pack/Packs |
| Price | 150.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Height | 50.00 cm |
| Brand Name | Swassti |
| MRP | 249.00 INR |
| Mop | 100 |
| Unit Type | Pack/Packs |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Moq | 100 |
| Minimum Ordered Packs | 100 |
| Minimum Order Quantity | 100 |
Product Overview
Key Features
Type : Dehydrated Okra
Brand : Swassti
Quality : High
Packaging Size : 100 Grams
Application : cooking
Texture : Slightly Chewy
Rich in vitamins, minerals, and antioxidants.
Also used as a crunchy snack or incorporated into trail mixes and granola for added texture and nutrition.
Brand : Swassti
Quality : High
Packaging Size : 100 Grams
Application : cooking
Texture : Slightly Chewy
Rich in vitamins, minerals, and antioxidants.
Also used as a crunchy snack or incorporated into trail mixes and granola for added texture and nutrition.
Company Details
Jagyanti Industries, Established in 2021 at Indore in Madhya Pradesh, is a leading Manufacturer,Supplier of Frozen Vegetables in India. Jagyanti Industries is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Dehydrated Okra, Jagyanti Industries has made a reputed name for itself in the market with high-quality Dehydrated Okra, etc.
Focusing on a customer-centric approach, Jagyanti Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Frozen Vegetables in bulk from Jagyanti Industries at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, Jagyanti Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Frozen Vegetables in bulk from Jagyanti Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23AAFCJ1719B1Z6
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23AAFCJ1719B1Z6
Indore, Madhya Pradesh
Manager
Mr S Joshi
Address
A 179, Silicon City, Behind Club House, Indore, Madhya Pradesh, 452012, India
Report incorrect details




















