
Dehydrated Bitter Gourd Flakes - 100 Grams, High Quality Antioxidant-rich Addition For Teas, Beverages, Salads, Sauces, And Desserts
Price: 210.00 INR / Pack
(200.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
249.00 INR / Pack
Weight :
100.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
100
In Stock
Product Specifications
| Physical Form | Solid |
| Color | Green |
| Product Name | Dehydrated Mint Leaves |
| Product Type | Dried |
| Shape | Piece |
| Grade | A |
| Shelf Life | 12 Months |
| Weight | 100.00 Grams (g) |
| Taste | Mint |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Payment Terms | Paypal, Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Others |
| Supply Ability | 1000 Per Week |
| Delivery Time | 5 Days |
| Packaging Details | Carton Box. |
| Main Domestic Market | All India |
| MRP | 249.00 INR |
| Brand Name | Swassti |
| Pkg Box Length | 26.00 cm |
| Price | 200.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Height | 50.00 cm |
| Returnable | No |
| Unit Type | Pack/Packs |
| Pkg Box Breadth | 16.00 cm |
| Currency | INR |
| Color | Green |
| Product Unit | 100 Pack/Packs |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 1000 |
| Weight | 100.00 Gram |
| Moq | 100 |
| Mop | 100 |
| Shipping Type | free |
| Packsize | 1 |
| GSTIN | 5% |
| Minimum Order Quantity | 100 |
| Minimum Ordered Packs | 100 |
Product Overview
Key Features
Brand : Swassti
Varieties : Mint Plant Like spearmint or peppermint.
Quality : High
Packaging Size : 100 Grams
Application : Teas, beverages, salads, sauces, and desserts.
Rich in antioxidants and vitamins.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Jagyanti Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Spices & Seasonings in bulk from Jagyanti Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23AAFCJ1719B1Z6
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23AAFCJ1719B1Z6
Indore, Madhya Pradesh
Manager
Mr S Joshi
Address
A 179, Silicon City, Behind Club House, Indore, Madhya Pradesh, 452012, India
Report incorrect details




























