
Dehydrated Ginger Powder - Color: Creamy Yellow
Price: 203.70 INR / Kilograms
(194.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
380.00 INR / Kilograms
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
25
Minimum Pack Size :
6
In Stock
-6+
Product Specifications
| Product Type | Ginger powder |
| Color | Beige |
| Packaging | 25kg bags |
| Ingredients | Ginger |
| Shelf life | 24 months |
| Origin | India |
| Storage | Cool, dry place |
| Features | Pure ginger, Dehydrated, High quality, Natural flavor, Versatile use, Bulk option, Premium powder |
| Physical Form | Solid |
| Product Name | GInger Powder |
| Shape | Powder |
| Processing | Blended |
| Grade | A |
| Shelf Life | 1 Years |
| Weight | 25 Kilograms (kg) |
| Taste | Original |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | No |
| Packaging Details | 25 Kgs bags |
| Main Domestic Market | All India |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| Moq | 6 |
| Currency | INR |
| Product Unit | 6 Kilograms/Kilograms |
| Shipping Type | free |
| Max Quantity | 1000 |
| Returnable | No |
| Pkg Box Breadth | 20.00 in |
| Min Quantity | 6 |
| Stock Quantity | 1000 |
| GSTIN | 5% |
| Price Type | fixed |
| Price | 194.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Packsize | 25 |
| Color | Creamy yellow |
| Mop | 6 |
| Brand Name | Habito |
| Pkg Box Length | 28.00 in |
| MRP | 380.00 INR |
| Pkg Box Height | 4.00 in |
| Minimum Order Quantity | 6 |
| Minimum Ordered Packs | 6 |
Product Overview
Key Features
Dehydrated Ginger powder
Quality : Optimum
Country Of Origin : India
Brand : Habito
Package Size : 25 Kgs/Bag
Speciality: No Artificial Flavour
Variety : Ginger Powder
Quality : Optimum
Country Of Origin : India
Brand : Habito
Package Size : 25 Kgs/Bag
Speciality: No Artificial Flavour
Variety : Ginger Powder
Company Details
De Plantes Pvt. Ltd, Established in 2020 at Ambala in Haryana, is a leading Supplier,Trading Company of Spices & Seasonings in India. De Plantes Pvt. Ltd is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Dehydrated Ginger Powder, De Plantes Pvt. Ltd has made a reputed name for itself in the market with high-quality 100 % Natural Freeze Drying Mango Powder, Beet Root Powder, DRIED GREEN CHILLI POWDER, etc.
Focusing on a customer-centric approach, De Plantes Pvt. Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Spices & Seasonings in bulk from De Plantes Pvt. Ltd at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, De Plantes Pvt. Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Spices & Seasonings in bulk from De Plantes Pvt. Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAHCD9284B1ZM
Payment Mode
Cash in Advance (CID), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAHCD9284B1ZM
Ambala, Haryana
Director
Mrs Deepali Bansal
Address
No 21, Rani Bagh, Ambala Cantt, Ambala, Haryana, 133001, India
dry ginger powder in Ambala
Report incorrect details




























