
Dehydrated Garlic - Kibbled 2.0 Mm, 20kg Hygienically Packed, High Purity And Unmatched Quality
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Garlic |
| Thickness | 1.6-2.2mm |
| Variants | Kibbled, flakes, minced, chopped, granules, powder |
| Packaging | 20kg/ctn |
| Color | Light Brown |
| Features | High quality, Pure garlic, Long shelf life, Convenient packaging, Versatile uses, Cost effective, Hygienic, Flavorful |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | 20kg / ctn |
| Main Export Market(s) | Australia, Central America, North America, Eastern Europe, Western Europe, Africa, Middle East, South America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Variants :
Kibbled
Flakes
Minced
Chopped
Granules
Powdered
Thickness :
1.6 mm
1.8 mm
2.0 mm
2.2 mm
Outer Packing : 20kg / ctn
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, V.T. FOODS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Dehydrated Vegetables in bulk from V.T. FOODS PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mahuva, Gujarat
Manager
Mr. Mantraraj Vaghela
Address
Plot No. G-9, Swami Vivekanand Complex, Vasi Talav, Mahuva, Gujarat, 400101, India
dehydrated garlic in Mahuva
Report incorrect details





































