
D-gas Tablets - Nitral C Material, Red Color , High Surface Area For Effective Hydrogen Elimination In Molten Copper And Alloys
Price: 1770.00 INR / Bag
(1500.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
2000.00 INR /
Weight :
100.00 Tonne
1 Pack Contains :
100
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Solubility | Insoluble in water |
| Refractive Rate | Not available |
| HS Code | 38159000 |
| Melting Point | 1200AdegC (approx.) |
| Other Names | Aluminum Degassing Tablet |
| Shape | Other, Tablet (cylindrical) |
| Poisonous | Yes |
| Form | Solid |
| Smell | Other, Odorless |
| Storage | Other, Store in a dry, cool place |
| Purity | 98% (approx.) |
| Color | Red |
| Ph Level | Neutral |
| Density | 2.0 Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| Classification | Other, Non-hazardous |
| Product Type | Degasser Tablets |
| Material | Nitral C |
| Chemical Name | Degasser Tablet |
| CAS No | Not available |
| EINECS No | Not available |
| Grade | Other, Industrial |
| Standard | IS specification or manufacturers standard |
| Type | Degasser Tablet |
| Usage | Used in the aluminum melting process to remove hydrogen and non-metallic inclusions |
| Main Material | Nitral C |
| Application | Other, Degassing agent for aluminum and its alloys |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 18 Days |
| Sample Policy | Free samples available with shipping and taxes paid by the buyer |
| Packaging Details | Pieces in HDPE liners in the Box |
| Main Export Market(s) | Asia, Central America, Western Europe, Middle East, Eastern Europe |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | IEC, GST, MSME |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Length | 8.00 in |
| Returnable | No |
| MRP | 2000.00 INR |
| Weight | 100.00 Tonne |
| Price | 1500.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Height | 10.00 in |
| Color | Red |
| Currency | INR |
| Packsize | 100 |
| Pkg Box Breadth | 8.00 in |
| Brand Name | null |
| Moq | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Shipping Type | free |
| Stock Quantity | 4000 |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Our renowned company has been setting highest standards in the industry by offering supreme grade Foundry Flux and Ramming Mass. These products are precisely processed and hygienically packed. Holding great knowledge of the industry, we have been catering specific needs of customers and meeting their expectations for value for money returns. We work on improving our relationship with customers by proactively communicating with them and making swift deliveries of products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAHFF4574B1ZP
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAHFF4574B1ZP
Jamnagar, Gujarat
Partner
Mr. Akhil Mehta
Members since
6 Years
Address
New Babulal and Co, Opp. GPO Chandi Bazar, Rajendra Road, Jamnagar, Gujarat, 361008, India
Report incorrect details





























