
Deflagrating Spoon - Stainless Steel, 150 Mm Handle Length, 25 Mm Disc Diameter | Gas Analysis, Deflagration Testing, Rubber Cork
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Kfw
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Handle Length | 150 mm |
| Disc Diameter | 25 mm |
| Disc Material | Stainless steel |
| Cork Type | Rubber |
| Weight | 50 g |
| Usage | Gas analysis;Deflagration testing of flammable gases and vapors. |
| Features | Safe handling, Precise testing, Durable design, Easy to use, Reliable results |
Company Details
We have a well-developed infrastructure, which is managed by a team of professionals. All our personnel are highly experienced and skilled in their specific work domain. They assist us in choosing the raw materials, carrying the production process, and delivering the products to our clients with the assurance of high quality.KFW Scientific Industries is a name to be reckoned with the best manufacturers, exporters, and suppliers of scientific instruments, pharma instruments, laboratory glassware, chemistry/ physics/ biological instruments, biological laboratory instruments and models, and agriculture instruments. In addition, we also deal in electrical &
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
1978
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06BLIPK7612L1ZU
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06BLIPK7612L1ZU
Ambala Cantt, Haryana
Managing Director
Mr Vishal Kumar
Members since
2 Years
Address
B.O : 5430/3, Anaj Mandi, Science Market, Near Nigar Cinema, R.O : 102-B Ram Nagar, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
deflagrating spoon in Ambala Cantt
Report incorrect details


















