
Cpvc Pipes
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
As Per Buyer Requirment
Brand Name :
Badrinarayan Laxminarayan Patidar
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Color | Off-white |
| Size Range | 20-110 mm |
| Pressure Rating | 10-16 bar |
| Temperature Rating | 93°C |
| Standards | IS 15777 |
| Usage | Residential, commercial plumbing; hot and cold water transfer |
| Features | Durable pipes, Hot & cold water, High-grade material, Precise dimensions, Excellent quality, Plumbing solutions |
| Payment Terms | Others |
| Delivery Time | as per state requirment Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | Madhya Pradesh |
Company Details
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
1969
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ujjain, Madhya Pradesh
Partner
Mr. Chandan Patidar
Address
No. 25, Daulat Ganj, Shikari Gali Corner, Ujjain, Madhya Pradesh, 456010, India
Report incorrect details
































