
Cpvc Pipes - Chlorinated Polyvinyl Chloride Material | Ideal For Potable Water Distribution, Corrosion-free, Leak-proof, Low Thermal Expansion
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Color | Beige |
| Size Range | 20-110 mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Standard | IS 1577 |
| Usage | Potable water distribution in homes, high-rises, apartments, hotels, and commercial installations. |
| Temperature Rating | 90°C |
| Features | Corrosion-free, Easy Install, Leak-proof, Potable water, Thermal stable, Aesthetic, Long lasting |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples available with shipping and taxes paid by the buyer |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, OPOLO GOLD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get PVC Pipes from OPOLO GOLD at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2013
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Patiala, Punjab
Accepts only Domestic inquiries
Name
Mr. Sunil Kumar Bansal
Address
patiala Patiala, Punjab, 147105, India
Report incorrect details






































