
Cpvc Pipes - Durable Thermoplastic Material, Available In Standard And Customized Sizes - Ideal For Hot Water Plumbing Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Color | Off-white |
| Size Range | 15-50mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Rating | 93°C |
| Standards | IS 4984 |
| Usage | Hot water plumbing systems |
| Features | Hot water, Durable pipes, Custom sizes, Best price, High quality, Reliable system |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, RADHE PRODUCTS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from RADHE PRODUCTS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AKFPJ9702K1Z2
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AKFPJ9702K1Z2
Junagadh, Gujarat
Proprietor
Mr Vishal Dipakbhai Jayswal
Address
Majewadi Gate, Behind Hero Showrooms, Under Jagdish Oil Mill, Junagadh, Gujarat, 362001, India
Report incorrect details


































