
Cpvc Pipe Elbow - 1/2 Inch Size, White Color | 90 Degrees Angle, 150 Psi Pressure Rating, 180 Degrees F Temperature Rating
Price: 300.00 INR / Piece
(300.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
100
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Fitting Type | Elbow |
| Color | Off-white |
| Size Range | 15-50mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Rating | 93°C |
| Usage | Water, fluids, industrial chemicals flow lines |
| Features | Durable, Corrosion-resistant, High Flow, Easy Installation, Long Life, Chemical Resistant |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Paypal, Others, Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 1000 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
| Packaging Details | as per requirement |
| Main Domestic Market | All India |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Brand Name | KRISHNA PLASTICS |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 300.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 500 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 100 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Mop | 100 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 100 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1995
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAKFK4979L1ZN
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAKFK4979L1ZN
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Kirit Katariya
Address
B-77/78,Part -2,Bileshwar Industrial Estate, GIDC, Opp-GVMM, Odhav Ring road, Kathwada, Ahmedabad, Gujarat, 382415, India
Report incorrect details











































