
Cpvc Pipe - Application: Plumbing
Price: 35.40 INR / Meter Meter
(30.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
35.40 INR / Piece
Weight :
2.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1000
In Stock
-1000+
Product Specifications
| Application | Plumbing |
| Wall Thickness | 4 Millimeter (mm) |
| Pipe Type | CPVC PIPE |
| Usage | Plumbing |
| Material | CPVC |
| End Type | Round |
| Shape | ROUND |
| Color | Gray |
| Diameter | 1 Inch (in) |
| Material Type | CPVC |
| Features | Durable |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10000 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Loose |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Length | 600.00 cm |
| Shipping Type | actual |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1000 |
| Stock Quantity | 50000 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Height | 2.55 cm |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Breadth | 2.55 cm |
| Returnable | No |
| Color | Gray |
| GSTIN | 18% |
| Price | 30.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| MRP | 35.40 INR |
| Product Unit | 1000 Piece/Pieces |
| Brand Name | AR INDUSTRIES |
| Weight | 2.00 Kilogram |
| Minimum Ordered Packs | 1000 |
Product Overview
Key Features
| SDR : | 11 |
| Size/Diameter : | 1 Inch |
| Length of Pipe : | 6 Meter |
| Thickness : | 4mm |
| Type : | Hardtube |
| Heat Resistant : | Yes |
| Working Pressure : | 6Kg/Sq2 |
| Pipe Class : | Schedule 40 |
| Color : | Gray |
| Usage/Application : | Plumbing |
Company Details
AR INDUSTRIES, Established in 2021 at Noida in Uttar Pradesh, is a leading Manufacturer,Supplier,Wholesaler of Upvc & Cpvc Pipe Fittings in India. AR INDUSTRIES is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Cpvc Pipe, AR INDUSTRIES has made a reputed name for itself in the market with high-quality 0.5 Inch Ashirvad Aqualife Upvc Pipes, 0.5 Inch Upvc Column Pipes, 0.75 Inch Upvc Plumbing Pipes, etc.
Focusing on a customer-centric approach, AR INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Upvc & Cpvc Pipe Fittings in bulk from AR INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, AR INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Upvc & Cpvc Pipe Fittings in bulk from AR INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09KISPS9128D1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09KISPS9128D1ZD
Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Manager
Mr Arunesh Singh
Address
Plot No. A-37, Ground Floor, Near Jal Ghar, Sector- 5, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
Report incorrect details




























