





Cpvc Coupling - Application: Netra Polyplast.com
Price: 17.70 INR / Piece
(15.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
17.70 INR / Piece
Weight :
78.00 Gram
1 Pack Contains :
600
Minimum Pack Size :
100
In Stock
Product Specifications
| Application | NETRA POLYPLAST.COM |
| Weight | 78 Grams (g) |
| End Type | CPVC |
| Fittings | Couplings |
| Grade | AQSTM D 2846 |
| Material Type | CPVC |
| Capacity | 16 Kg |
| Usage & Applications | Netra brand CPVC couplings are durable, SDR 11, and 16KG pressure-rated fittings manufactured by Netra Poly Plast in Rajkot. Primarily used for joining pipes in hot and cold water plumbing systems, they are available in sizes like 1 inch and are known for being durable and resistant to corrosion. |
| Wall Thickness | 5 Millimeter (mm) |
| Pipe Type | CPVC |
| Connection Type | CPVC |
| Features | Netra brand CPVC couplings are durable, SDR 11, and 16KG pressure-rated fittings manufactured by Netra Poly Plast in Rajkot. Primarily used for joining pipes in hot and cold water plumbing systems, they are available in sizes like 1 inch and are known for being durable and resistant to corrosion. |
| Material | CPVC |
| Working Presssure | 16KG |
| Pressure Ratings | 16 KG |
| Material Grade | ASTM D 2846 |
| Usage | Netra brand CPVC couplings are durable, SDR 11, and 16KG pressure-rated fittings manufactured by Netra Poly Plast in Rajkot. Primarily used for joining pipes in hot and cold water plumbing systems, they are available in sizes like 1 inch and are known for being durable and resistant to corrosion. |
| Diameter | 15 Millimeter (mm) |
| Shape | ROUND |
| Color | YELLOW |
| Delivery Time | 7 Days |
| Packsize | 600 |
| Price | 15.00 INR (Approx.) |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Length | 10.00 cm |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Weight | 78.00 Gram |
| Currency | INR |
| Shipping Type | actual |
| Color | YELLOW |
| Stock Quantity | 10000000 |
| Pkg Box Breadth | 15.00 cm |
| MRP | 17.70 INR |
| Mop | 100 |
| Brand Name | NETRA |
| Returnable | No |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 100 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, NETRA POLY PLAST PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Upvc & Cpvc Pipe Fittings in bulk from NETRA POLY PLAST PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2015
Working Days
Thursday To Tuesday
GST NO
24AAFCN0405N1ZM
Payment Mode
Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAFCN0405N1ZM
Rajkot, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr Lalit Khodabhai Vasoya
Members since
12 Years
Address
Plot No. G-1890, Gidc Metoda, Near Kadwani Forging, Kishan Gate Road, Tal. Lodhika, Rajkot, Gujarat, 360021, India
cpvc coupler in Rajkot
Report incorrect details


































