
Cpc 60 Welding Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Weight | 140 kg |
| Condition | New |
| Usage | Industrial, Fabrication, Workshop |
| Insulation Grade | F |
| Welding Area | Manual Arc Welding |
| Rod Diameter | 2.5 mm - 6 mm |
| Pulse Frequency | Adjustable |
| Function | Heavy Duty Welding |
| Efficiency | 85% |
| Type | Arc Welding Machine |
| Power | 60 kVA |
| Arc Current | 60-600 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Voltage | 415 V |
| Output Current | 60-600 A |
| Dimension (L*W*H) | 850 x 590 x 720 mm |
| Input Current | 90 A |
| Motor Type | AC Motor |
| Cooling Method | Fan Cooled |
| Material | Mild Steel Body |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 50 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
6
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06BDVPT0318R2ZN
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06BDVPT0318R2ZN
Gurugram, Haryana
proprietor
Mr. Nitanshu Tyagi
Members since
1 Years
Address
Opposite Prakash Hospital, NH 8, Manesar, Gurugram, Haryana, 122051, India
Report incorrect details

































