
Cp2000 Vfd Application: Industrial
Price: 15000.00 INR / Piece
(15000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| IP Rating | IP65 |
| Color | Grey |
| Feature | Variable Speed Control |
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Efficiency | >95% |
| Surface Finish | Matte |
| Humidity % | 5% to 95% (non-condensing) |
| Shape | Rectangular |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Operating Temperature | -10AdegC to 50AdegC |
| Power Factor | >0.98 |
| Overheating Protection | YES |
| Connector Type | Screw Type |
| Product Type | VFD |
| Application | Industrial |
| Protection Level | IP65 |
| Frequency (MHz) | 50 Hertz (HZ) |
| Rated Voltage | 380-480 V |
| Energy Consumption | High Efficiency |
| Output Type | Digital/Analog |
| Dimension (L*W*H) | 410 x 210 x 175 mm |
| Weight | 18 kg |
| Phase | Three Phase |
| Size | Standard |
| Input Voltage | 380-480 V AC |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Material | High-grade ABS and Metal |
| No Of Poles | 3 |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | Maharashtra |
| Price | 15000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 155 |
| Product Unit | 15 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Color | Grey |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | ANALYTE CONTROLS |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
12
Establishment
2010
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AASFA5708P1ZQ
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AASFA5708P1ZQ
Thane, Maharashtra
Sales & Marketing
Mr. Sankesh Chavan
Members since
4 Years
Address
D12, Nandanvan Industrial Estate, Lal Bahadur Shastri Rd, Near Hdfc Bank, Thane, Thane, Maharashtra, 400604, India
siemens vfd in Thane
Report incorrect details





















