
Ceiling Mounted Air Conditioner - Energy Efficient Design | Minimal Maintenance, Quick Installation, Long Service Life
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Ceiling AC |
| Color | White |
| Cooling Capacity | 24000 BTU |
| Dimensions | 1200x1200 mm |
| Refrigerant | R410A |
| Power | 230V, 50Hz |
| Usage | Commercial & Residential spaces cooling |
| Weight | 100 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Features | Energy efficient, Easy installation, Quick cooling, Low maintenance, Long lifespan |
Product Overview
Key Features
Backed by our proficient vendors, we are betrothed to supply Ceiling Mounted Air Conditioner. In order to manufacture this air conditioner, our vendors make use of quality-tested components and advanced techniques. The provided air conditioner is well-suited to quickly maintain the ambient cooling temperature in the interiors to feel better during hot and humid environments. To meet the specific demands of clients, we offer this Ceiling Mounted Air Conditioner in different technical specifications at marginal prices.
Features:
Energy efficient
Negligible maintenance
Easy installation
Longer service life
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SR COOLING SERVICES PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Air Conditioner from SR COOLING SERVICES PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier
Employee Count
6
Establishment
2013
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Navi Mumbai, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr. Suhas
Address
607- 6th Floor,Vashi Infotech Park Plot 16, Sec-30A Behind Raghuleela Mall, Vashi, Navi Mumbai, Maharashtra, 400703, India
window air conditioners in Navi Mumbai
Report incorrect details





































