
Cctv Security Dome Camera - High Quality Image Capture, Tapeless Recording, Excellent Zooming Features
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Dome Camera |
| Dominant Color | Black |
| Resolution | 720p |
| Lens | 3.6mm |
| IR LEDs | 24 |
| Power | 12V DC |
| Housing Material | Plastic |
| Usage | Home security, office surveillance, shop monitoring, hotel security |
| Weight | 0.5 kg |
| Dimensions | 100mm dia |
| Features | High-quality image, Compact design, Tapeless recording, Excellent zoom, Secure surveillance |
Product Overview
Key Features
Our proficiency in the electrical industry enables us to supply premium quality CCTV Security Dome Camera. This camera is hugely demanded in the market situated in Tamil Nadu due to its compact design. Offered camera is widely used in homes, offices, cinema halls, shopping complexes and hotels for the purpose of security from thief. This camera is available with us in different sises, models and shapes as demanded by our esteemed clients. Our professionals assure us
that the offered cameras are designed using high quality components following the latest market trends. Our patrons can avail the repairing service for Dome Cameras from us at reasonable prices.
Features:
Clear and high quality image capturing
Tapeless recording
Excellent zooming
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, LAUREL INFOSYSTEMS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from LAUREL INFOSYSTEMS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Dealer
Employee Count
10
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33EFFPS9779E1ZT
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33EFFPS9779E1ZT
Coimbatore, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr K Saravanan
Address
No:35/7, Kirubalani Street, Edayarpalayam, Vellalore, Coimbatore, Tamil Nadu, 641111, India
dome cameras in Coimbatore
Report incorrect details









































