
Cctv Security Cameras By Microtech Automation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | CCTV Camera |
| Dominant Color | Silver |
| Resolution | 1080p |
| Sensor Type | CMOS |
| Lens Type | Varifocal |
| IR Range | 30m |
| Power Supply | 12V DC |
| Housing Material | Aluminum |
| Operating Temperature | -20°C to +55°C |
| IP Rating | IP66 |
| Usage | 24-hour surveillance in offices, houses, and railway stations |
| Features | High Resolution, Night Vision, Wide Angle, Easy Install, Remote View, Durable Design, 24/7 Surveillance, Cost Effective |
Product Overview
Key Features
Keep
in tune with the latest technology, we are
engaged in offering
CCTV Security Cameras.
The
offered cameras are
able to produce color images in both, day and night vision and is
widely applicable for 24hrs surveillance in offices, houses, railway
stations, etc. Provided cameras are manufactured with the help of
latest technology in our advanced manufacturing unit. Our team of
quality controllers makes sure that our offered cameras are designed with high precision using excellent quality components. Further, these
CCTV
Security Cameras
can be purchased from us at the market leading price.
Features:
High speed dome
Extra zoom
High quality image
Wide coverage area
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MICROTECH AUTOMATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from MICROTECH AUTOMATION at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAXFM5706G1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAXFM5706G1ZU
Pune, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Ravindra Patil
Address
384/1, Office No.104, Shaniwar Peth, Pune, Maharashtra, 411030, India
cctv security camera in Pune
Report incorrect details










































