
Cctv Security Camera
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Technics Electric
In Stock
Product Specifications
| Product Type | CCTV Dome |
| Resolution | 720p |
| Camera Type | Dome |
| Housing Material | Plastic |
| Power Supply | 12V |
| Image Sensor | CMOS |
| Usage | Surveillance in malls, offices, shops, and companies |
| IR Range | 20m |
| Weight | 1kg |
| Features | High Resolution, Easy Install, Low Cost, Efficient Use, Secure Monitoring, Durable Design |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Technics Electric Company has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from Technics Electric Company at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
1980
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Partner
Mr. Mahesh Rasiklal Mehta
Address
Plot No. 206-A, Sardar Griha, 2nd Floor, 198, L.T. Marg, Kalbadevi Post , Opp Police Commissioner Office. Mumbai, Maharashtra, 400002, India
cctv security camera in Mumbai
Report incorrect details

































