
Cctv Ir Waterproof Camera - 1/3" Sony Ccd, 36pcs Ir Leds For 40-50m Night Vision | Ip66 Rated, Dual-glass Anti-reflection Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Security Camera |
| Dominant Color | Purple |
| Sensor | Sony CCD |
| IR LEDs | 36pcs |
| IR Range | 40-50m |
| Lens | 6mm |
| Waterproof Rating | IP66 |
| Resolution | 752x582 |
| Power | DC12V, 150mA |
| Usage | Outdoor surveillance, security monitoring, night vision applications. |
| Features | IR Night Vision, Waterproof, Long Range, Sony CCD, Clear Image, Easy Install |
Product Overview
Key Features
Pure Sony CCD & Sony DSP
36pcs 8mm IR LEDs for 40~50M Viewing Range
6mm CS IR night vision Lens with Crystal Filter
IP66 Waterproof Grade, cable management bracket included
Dual-Glass prevents night viewing reflection and glisten problem
Model: UV-5901K UV-5902K UV-5903K UV-5904K UV-5905K
Pickup device:
1/3" Color Sony CCD
1/3" Color Sharp CCD
1/3" Color LG CCD
Number of pixels:
PAL:752(H) x 582(V) PAL:512(H) x 582(V)
NTSC: 768(H) x 494(V) NTSC: 512(H) x 492(V)
System of signal: PAL/NTSC
Horizontal resolution: 540TV Line 480TV Line 420TV Line
Minimum illumination: 0Lux
IR leds & IR distance: I 8 IR LED 36pcs, IR distance 40~50m
Lens: 3.6mm board lens
Backlight compensation: Auto
Electronic shutter: NTSC: 1/60~1/10.000Sec PAL: 1/50~1/10.000Sec
AGC: Auto
White balance: Auto
S/N ratio: More than 48Db (AGC off)
Gamma correction: >0.45
Operation temperature: -20A C~50A C
Sync system: Internal/System
Video output: 1.0Vp-p (75IC, composite)
Power consumption: DC12V, a 150mA
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Unique Vision Technology (HK) Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from Unique Vision Technology (HK) Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Establishment
2003
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
Manager
Mr. Tony Xiong
Address
6th Floor, 1 Block, PengFeng Fa Industrial Zone, LongHua Town, BaoAn area, Shenzhen, Guangdong, 518000, China
waterproof camera in Shenzhen
Report incorrect details

































