
Cctv Ip Camera - 1.3 Megapixel Aptina Cmos Sensor, 6mm Megapixel Lens | Advanced Extra Zoom, Mobile Phone Surveillance, Motion Detection
Price: 2090 INR
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Image Sensor | 1.3 Megapixel 1/3" Aptina CMOS |
| Lens Mount | 6mm Megapixel Lens |
| Minimum Illumination | 0.5lux; 0 lux with IR on |
| Streams | 128~4096kbps |
| Video Compression | H.264 video compression, support dual stream |
| Frame Rate | 1.3 Megapixel @ 25FPS |
| Image Output | main stream: 1-25fps sub stream: 1-25fps |
| Features | High resolution, Motion detect, Night vision, Remote access, Wide angle, Weatherproof, Easy install |
Product Overview
Key Features
Leveraging
on our immense market expertise, we are manufacturing, exporting and
supplying
CCTV
IP Camera to
our valued clients.
Our
offered camera is
used for security purpose at various places like metro stations,
banks, offices etc. The offered camera is manufactured from premium
quality raw material procured from the trusted vendors of the market.
This
camera
has
earned
our client's attention towards its advanced extra zoom capability and
high functionality. We are offering this CCTV
IP Camera to
our esteemed clients at reasonable prices.
Features:
1.3 Megapixel 1/3" Aptina CMOS
Motion Detect
6mm Megapixel Lens
Mobile Phone Surveillance
Technical Specifications
| Image Sensor | 1.3 Megapixel 1/3" Aptina CMOS |
| Lens Mount | 6mm Megapixel Lens |
| Minimum Illumination | 0.5lux; 0 lux with IR on |
| Streams | 128~4096kbps |
| Video Compression | H.264 video compression, support dual stream |
| Frame Rate | 1.3 Megapixel @ 25FPS |
| Image Output | main stream: 1-25fps sub stream: 1-25fps |
| Analog Output | 1 analog video output,cvbs suppoted, (PAL/NTSC Configurable) |
| Audio Process | AAC or G711 codec std , Audio video synchronization |
| Network Interface | 1RJ45 Ethernet Interface |
| Network Function | Free Client Software |
| IR/Distance | 48 PCS 5mm IR LEDs / 40 meters |
| Working Condition | 0A A C Aca a 45A A C (32A A FAca a 133A A F) , 10% - 90%PH |
| Power Supply | 12VDC/2A |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, VINTRON INFORMATICS LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from VINTRON INFORMATICS LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
200
Establishment
1991
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAACV1596K1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAACV1596K1ZZ
New Delhi, Delhi
Sales Head (National)
Mr. Abhishek Singh
Address
Plot No F-90/1-A, Okhla Industrial Area, Phase- I, New Delhi, Delhi, 110020, India
Report incorrect details










































