
Cctv Dvr Rack - Mild Steel Construction, 500x300x160mm - High Quality, Powder Coated Finish, Wall-mounted Design, Efficient Ventilation System, 1-year Warranty
Price: 320 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Heat Transfer | Inbuilt Cooling fan Ventilation |
| Connector | Cable Entry Ports Provided |
| Flow Type | Ventilated / Forced-Air |
| Product Type | CCTV DVR Rack / Enclosure |
| Size | Multiple Sizes Available |
| Model | Standard Box Type |
| Usage & Applications | For housing and protection of CCTV DVR/NVR equipment |
| Material | Steel |
| Capacity | Varies as per U size |
| Rack Capacity | 4U to 12U (Customizable) |
| Rack Unit Width | 19 Inch Standard |
| Rack Depth | 350 mm to 600 mm |
| Max Load | Up to 40 kg |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Dimension (L*W*H) | 600 mm x 500 mm x 400 mm (Typical) |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 300 Per Month |
| Delivery Time | 1 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
we are manufacturer of 19" server racks, networking racks and its related accessories and we manufacture racks as per customer requirements
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
15
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06ANBPC9985C1Z1
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ANBPC9985C1Z1
Faridabad, Haryana
Proprietor
Ms Preeti
Address
Plot No.-5, 1st Floor, Near Metro Pillar No.-599, Faridabad, Haryana, 121003, India
wall mount server rack in Faridabad
Report incorrect details























