
Cctv Camera For Security By Nimbja Security Solutions
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | CCTV Camera |
| Dominant Color | Black |
| Resolution | 1080p |
| Sensor Type | CMOS |
| Lens Type | Fixed |
| IR LEDs | Yes |
| Power Supply | 12V DC |
| Usage | Security surveillance, indoor and outdoor monitoring of premises and assets. |
| Housing Material | Aluminum |
| Weight | 1.5 kg |
| Operating Temperature | -20°C to 50°C |
| IP Rating | IP66 |
| Video Output | HDMI, BNC |
| Features | High resolution, Remote viewing, Night vision, Easy installation, Weatherproof, Affordable price |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
| Payment Terms | Cheque |
| Sample Available | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Nimbja Security Solutions has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from Nimbja Security Solutions at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
Seller Details
Pune, Maharashtra
Proprietor
Mr. Vinay Patil
Address
Bora Park B/G 2, Pimple Saudagar, Near Police Station, Pune, Maharashtra, 411027, India
cctv camera in Pune
Report incorrect details
































