
Cctv Cable
Price: 25.0 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| No Of Core | 4 Core (3 Power + 1 Video) or 5 Core (4 Power + 1 Video) |
| Temperature | -20C to +70C |
| Cable Length | Customizable |
| Conductor Type | Solid/Stranded |
| Connector Type | BNC, DC |
| Product Type | CCTV Cable |
| Material | Copper and PVC |
| Function | Transmits video and power signals for surveillance cameras |
| Usage | Indoor and outdoor CCTV camera installations |
| Voltage Surge | Up to 2kV |
| Frequency (MHz) | Up to 100 MHz |
| Rated Voltage | 300V |
| Rated Current | Up to 3A |
| Cable Capacity | Supports both video and power transmission |
| Insulation Material | PVC |
| Conductor Material | 100% pure copper |
| Length | Available in 90m, 100m, and customized lengths |
| Size | 3+1 and 4+1 Types |
| Color | Black, White, and custom colors |
| Diameter | 6.5mm approx |
| Application | Surveillance, Security Systems |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27BXIPP3108A1ZT
Payment Mode
Cheque/DD, Cash, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27BXIPP3108A1ZT
Pune, Maharashtra
Proprietor
Mr Sayaji Patil
Members since
2 Years
Address
Near Pcmc Swimming Pool, Pimprigaon, Pune, Maharashtra, 411017, India
cctv cables in Pune
Report incorrect details

































