
Cctv Bullet Camera - 1/3" Sony Exview Had Ccd Ii, 700tvl Resolution | Advanced Motion Detectors, Dual Power Input, Extended Working Life
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Sensor | 1/3" SONY CCD |
| Resolution | 700TVL |
| IR LEDs | 72 |
| IR Range | ~60m |
| Operating Temp | -25°C to +50°C |
| Power | DC12V |
| Lens | 2.8-12mm |
| IP Rating | IP66 |
| Weight | 1.6kg |
| Usage | Surveillance in Banks,Shopping malls,Hotels,Airports and Railways stations |
| Features | Outdoor Use, Motion Detection, IR Illumination, Long Range, High Resolution, Durable Housing, Varifocal Lens, IP66 Rated |
Product Overview
Key Features
Committed to serve the customers in an ethical and transparent manner, we are highly preferred in market for exporting and supplying CCTV Bullet Camera. These cameras are highly demanded in banks, shopping malls, hotels, airports and railways stations. We source the cameras from the most authentic and reputed vendors of the market, with the help of our expert procuring agents. Suitable for outdoor use, our CCTV Bullet Camera is available at the market leading prices.
Features:
-
Advanced motion detectors
-
Dual power input
-
Extended working life
Description:
| SENSOR | 1/3\" SONY EXview HAD CCD ll |
| RESOLUTION | 700TVL |
| SHUTTER | NTSC: 1/60s~1/100,000s PAL: 1/50s~1/100,000s |
| PROGRAMMING | OSD |
| SN RATIO | 52dB |
| VIDEO OUT | 1Vpp, 72A A A AC |
| ILLUMINATION | 72 IR LEDs. Distance ~ 60m (195ft) |
| OPERATING TEMP | -25C ~ +50C |
| IP RATING | IP66 |
| POWER | DC12V at minimum 750mA |
| LENS | 2.8-12 Varifocal |
| SHIPPING WEIGHT | 3.5lb (1.6kg) |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, C2 SECURITY SOLUTIONS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from C2 SECURITY SOLUTIONS PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Importer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
Director
Mr. C. Desai
Address
Dr.No.1-11-200, Majestic Mansions Apt E205, Begumpet, Hyderabad, Telangana, 500016, India
cctv bullet camera in Hyderabad
Report incorrect details








































