



Cbr Apparatus
Price: 700000.00 INR / Bale
(700000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Display Type | Analog / Digital (optional) |
| Humidity | Suitable for standard laboratory conditions |
| Number of Specimens | 1 at a time (extra accessories for multiple testing available) |
| Test Range | 0 aEUR" 50 kN |
| Response Time | Instantaneous / real-time |
| Specimen Size | 150 mm diameter x 175 mm height (standard mold) |
| Mounting Type | Table Top |
| Frequency | 50 Hz |
| Hardness | High-grade steel components, Rockwell > 50 |
| Interface Type | Mechanical / optional digital interface |
| Resolution | 0.01 mm (displacement), 0.01 kN (force) |
| Features | Robust frame, easy mold placement, interchangeable parts, corrosion-resistant finish |
| Application | Soil/Civil Engineering, Road material testing |
| Measuring Range | 0 aEUR" 50 kN, 0 aEUR" 100% penetration ratio |
| Operating Voltage | 230 V |
| Max Height | Approx. 400 mm (with handle extended) |
| Port Size | Standard loading port for mold |
| Automation Grade | Manual and Semi-Automatic options |
| Power Supply | 230 V AC, 50 Hz |
| Accuracy | A+- 1% |
| Temperature | Room Temperature (10AdegC aEUR" 40AdegC) |
| Usage | CBR Test as per IS:2720 (Part XVI), ASTM D1883 |
| Capacity | 50 kN |
| Machine Weight | Approx. 75 kg |
| Test Speed | 1.25 mm/min |
| Test Width | 150 mm (standard mold diameter) |
| Test Stroke | 50 mm |
| Control Mode | Manual / Motorized |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Mop | 1 |
| Price | 700000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | subitek |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Manufacturer and supplier of Civil Laboratory Equipment, Mechanical Engineering Laboratory Equipment, Soil Testing Equipment, Concrete Testing Equipment, Cement Testing Equipment, Water Testing Equipment, Highway Laboratory Equipment, Geo technical Laboratory Equipment,
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
10
Establishment
1996
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AVTPM1866A3ZI
Payment Mode
Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AVTPM1866A3ZI
Coimbatore, Tamil Nadu
Manager
Mr Balamurugan C
Members since
8 Years
Address
SF No. 189/1B1A, 191/3A1A1E, Sidco Private Industrial Estate, LIC Colony, Kurichi Pudhu Nagar, Kuruchi Housing, Coimbatore, Tamil Nadu, 641021, India
laboratory cbr test apparatus in Coimbatore
Report incorrect details

























