





Foldable Caution Board - Various Logos Available , Ideal For Wet Floor, Cleaning In Progress, Men At Work And Customized Requests
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
Suriepolex
In Stock
Product Specifications
| Body Material | Aluminium/Metal |
| Water Proof | Yes |
| Power Supply | AC Power |
| Product Type | Caution Board |
| Display Function | Warning/Alert Information |
| Application | Traffic, Construction, Industrial Safety, Hazardous Site |
| Working Voltage | 220V AC |
| Screen Dimension | 450 mm x 300 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Working Temperature | -10AdegC to +60AdegC |
| Pixels | High Visibility Text/Graphics |
| Frame | Powder Coated Metal |
| Size | Medium |
| Color | Yellow & Black |
| Dimension (L*W*H) | 450 mm x 300 mm x 25 mm |
| FOB Port | New Delhi,India |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 3-7 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | We use carton boxes for packaging, Wooden crate cost extra charges. |
| Main Export Market(s) | North America, Eastern Europe, Middle East, Western Europe, Africa, Central America, South America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer
Employee Count
70
Establishment
1985
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AFOFS6623N1Z8
Payment Mode
Cheque
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AFOFS6623N1Z8
New Delhi, Delhi
Director
Mr Sachin Surie
Members since
19 Years
Address
2nd Floor, D-9, 2nd Floor, Local Shopping Complex, Ring Road, Naraina, New Delhi, Delhi, 110028, India
Report incorrect details











































