
Caustic Soda Solid 96%, 98%,99%
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 96-99% |
| Form | Solid |
| Molecular Formula | NaOH |
| Molecular Weight | 40.00 |
| Packaging | 200kg drum |
| Net Weight | 200 kg |
| Gross Weight | 205.5 kg |
| Usage | Industrial cleaning, chemical processing, and other applications |
| Color | Black |
| Features | High purity, Effective cleaning, Versatile use, Strong caustic |
Product Overview
Key Features
Molecular Formula : NaOH;
English name: Sodium hydroxide; Caustic soda
Molecular weight:40.00
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shandong Golden Spring Chemical & Industry Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from Shandong Golden Spring Chemical & Industry Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Establishment
2003
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Liaocheng, Shandong
Manager Of International Trade Dept.
Mr. Edison Chu
Address
No.367, Dongchang Road, Liaocheng, Shandong, 252000, China
caustic soda in Liaocheng
Report incorrect details



































