





Caustic Soda Prills Boiling Point: 1
Price: 80.00 INR / Kilograms
(80.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1000
In Stock
Product Specifications
| Molecular Weight | 39.9971 g/mol Kilograms (kg) |
| Taste | Odorless |
| Structural Formula | NaOH |
| HS Code | 28151190 |
| Solubility | soluble in glycerol, negligible in ammonia, insoluble in ether, slowly soluble in propylene glycol |
| Refractive Rate | 1.3576 |
| Form | Solid |
| Boiling point | 1,388 AdegC (2,530 AdegF; 1,661 K)[4] |
| Molecular Formula | 39.9971 g/mol |
| Density | 2.13 g/cm3[4] Kilogram per litre (kg/L) |
| Melting Point | 323 AdegC (613 AdegF; 596 K)[4] |
| Storage | Other |
| Other Names | Caustic soda |
| Smell | Other |
| Classification | Other |
| Chemical Name | CAUSTIC SODA PRILLS |
| CAS No | 1310-73-2 |
| Grade | Industrial Grade |
| Main Material | CAUSTIC SODA PRILLS |
| FOB Port | EX BHIWANDI GODOWAN |
| Payment Terms | Cheque, Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Days after Acceptance (DA), Letter of Credit (L/C) |
| Supply Ability | 1000 Per Day |
| Delivery Time | 2 Days |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
| Packaging Details | 50 KGS BAG |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 80.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 5000 |
| Moq | 1000 |
| Product Unit | 1000 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Brand Name | GACL |
| Mop | 1000 |
| Minimum Order Quantity | 1000 |
| Minimum Ordered Packs | 1000 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
We, Meru Chem Pvt. Ltd., established in 2009, are a professionally managed organization dealing in wide varieties of Industrial Chemicals, Powder Chemicals, Solvent Chemicals and other industrial applications. Our commitment to offer eco friendly and safe chemicals, have made us the most reliable name in the chemical industry. We have gained immense recognition in the domestic for our range of laboratory organic chemicals, industrial inorganic chemicals and specialty chemicals. Our transparent and ethical business deals are the basis of our success in the market. Empowered by our well organized logistics and closely knitted distribution network, we trade a variety of organic chemicals and inorganic chemical which are widely used in pharma, food, sugar, textile and other industries. Moreover, we pack our consignments in most appropriate material and is delivered within stipulated time frame.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier, Dealer
Employee Count
10
Establishment
1996
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAFCM9760K1ZV
Payment Mode
Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAFCM9760K1ZV
Mumbai, Maharashtra
Director
Mr. Manish K Shah
Members since
21 Years
Address
B - 401, Pranav Commercial Plaza, M.G. Road, Mulund West, Above Shiv Sena Office, Mumbai, Maharashtra, 400080, India
caustic soda prills in Mumbai
Report incorrect details




























