






Caustic Soda Lye - Sodium Hydroxide Solution 45-50% , Clear Odourless Liquid For Industrial Applications In Food, Paper, And Textile Industries
Price: 31860.00 INR / Metric Ton
(27000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
31860.00 INR / Kilograms
Weight :
50.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Form | Liquid |
| Structural Formula | NaOH |
| Molecular Formula | NaOH |
| Melting Point | Keep out of reach of children. In case of contact with eye, washimmediately with plenty of water for 15-20 minutes. Seekmedical aid. Remove contaminated clothes & shoes. Washaffected area with plenty of water. If inhaled, remove the victimto fresh air area & support respiration. Seek Medical Aidimmediately for all types of exposure. |
| Purity | 45 - 50 |
| Boiling point | 140 C |
| Density | 40.00 Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| Other Names | Caustic lye |
| Poisonous | Yes |
| Ph Level | Approx 14 |
| HS Code | 1824, Corrosive Substance |
| Chemical Name | Sodium hydroxide solution |
| CAS No | 1310-73-2 |
| Grade | Industrial Grade |
| Type | caustic Lye 48% |
| Usage | Stability As supplied it is stable at normal temperature & pressure. Found to beslightly reactive Conditions to avoid Avoid contact with acid, flammable liquids, organic halogencompounds, nitro compounds and amphoteric metals such asaluminum, magnesium, and zinc.. Material to avoid Acids, organic halogen compounds, contact with aluminium,magnesium, zinc & other amphoteric metals, nitro compounds andflammable liquids |
| Main Material | caustic |
| Application | Paper, Industrial, food, Textile Industry |
| FOB Port | KOLKATA |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 20 Per Day |
| Delivery Time | 2 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
| Packaging Details | TANKER AND JAR PACK |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BULK SUPPLY |
| Price | 27000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Breadth | 2.00 cm |
| Stock Quantity | 50005 |
| Brand Name | Grasim |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Height | 2.00 cm |
| Shipping Type | free |
| Weight | 50.00 Kilogram |
| MRP | 31860.00 INR |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Length | 2.00 cm |
| GSTIN | 18% |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AAJCB0019N1ZJ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AAJCB0019N1ZJ
Kolkata, West Bengal
Marketing Incharge
Mrs Nilanjana
Address
17/8, Baishnabghata Road, Kolkata, West Bengal, 700047, India
caustic soda lye in Kolkata
Report incorrect details




















