
Caustic Soda Lye - High Quality Industrial Grade | Ensuring Client Satisfaction, Widely Demanded, Effectively Manufactured
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Form | Flakes |
| Packaging | 25kg bags |
| Solubility | Water soluble |
| Appearance | White |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Melting point | 318°C |
| Features | High purity, Effective cleaning, Versatile use, Cost-effective, Easy handling |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, N.N Chemicals has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from N.N Chemicals at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
3
Establishment
1992
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAMPC6974B1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAMPC6974B1ZO
Kalyan, Maharashtra
Proprietor
Mr. Nirmal
Address
Plot No. A-2/302,Vithoba Kripa Chs. Near Holy Cross School, Kalyan West Kalyan, Maharashtra, 421301, India
caustic soda lye in Kalyan
Report incorrect details





























