
Caustic Soda Flakes - Density 2.13 G/cm³, High Purity 99%, Melting Point 318°c, 25kg Bags | Cost-effective, Easy To Use, Effective Cleaning, Versatile Water Treatment
Price: 54 INR / Bag
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1000 Bag
Brand Name :
Aditya Birla
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Form | Flakes |
| Packaging | 25kg bags |
| Solubility | High |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Melting point | 318°C |
| Storage | Dry conditions |
| Features | High purity, Effective cleaning, Water treatment, Easy to use, Cost-effective, Versatile, Safe handling |
| Supply Ability | 1000 Per Day |
| Delivery Time | 5-6 Days |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2024
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kolkata, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Souvick Dey
Address
898, Lichutala, P.O. -Boral , Ps -Narendrapur, Nearest Land Mark -Boral Kolkata, West Bengal, 700154, India
caustic soda flakes in Kolkata
Report incorrect details























