
Caustic Soda Flakes
Price: 39 INR
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10000
Brand Name :
Gsl Shiram
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Particle size | 1-5mm |
| Packaging | 25kg bags |
| Solubility | High |
| Chemical formula | NaOH |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Storage | Dry, cool place |
| Features | High purity, Easy handling, Effective cleaning, Versatile use, Cost-effective, Fast dissolving |
| Payment Terms | Others, Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer
Employee Count
3
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AFGPY6531D1Z9
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AFGPY6531D1Z9
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr Dilip N Yewale
Address
39 Floor, Erd Parkar House, Nana Bhai Moosa Marg, Sasoon Dock, Colaba, Mumbai, Maharashtra, 400005, India
caustic soda flakes in Mumbai
Report incorrect details






















