
Caustic Soda Flakes By Hariram Enterprises
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Form | Flakes |
| Packaging | 25kg bags |
| Solubility | Water soluble |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Melting point | 318 °C |
| CAS Number | 1310-73-2 |
| Features | High purity, Effective cleaning, Versatile use, Cost-effective, Easy handling, Quick dissolving, Strong alkalinity |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Delivery Time | within 1 Week |
| Packaging Details | as per order |
| Main Domestic Market | Gujarat |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Hariram Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Supplies in bulk from Hariram Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Vivek Patel
Address
Offices No. 138, Road No- 35 Odhav GIDC Industries Area, Ahmedabad, Gujarat, 382415, India
caustic soda flakes in Ahmedabad
Report incorrect details






























