
Caustic Soda Flakes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Appearance | White flakes |
| Packaging | 25kg bags |
| Solubility | Water soluble |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Melting point | 318°C |
| CAS number | 1310-73-2 |
| Features | High purity, Effective cleaning, Versatile use, Cost effective, Easy to handle |
| Payment Terms | Others, Cash Against Delivery (CAD) |
| Delivery Time | within 1 Week |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Arihant Hygiene chem has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Supplies in bulk from Arihant Hygiene chem at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jaipur, Rajasthan
Name
Mr. Jais Jain
Address
B 67, jani bhavan, anand nagar, sirsi road, Jaipur, Rajasthan, 302012, India
Report incorrect details






























