
Caustic Soda Flakes - Premium Grade, High Purity For Optimal Performance, Hazardous Waste Management Awareness
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Form | Flakes |
| Packaging | 25kg bags |
| Solubility | Water soluble |
| Appearance | White |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Melting Point | 318°C |
| Features | High purity, Effective cleaning, Versatile use, Easy handling, Cost-effective |
| Payment Terms | Others, Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Sai Tirupati Trading Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Textile Chemicals in bulk from Sai Tirupati Trading Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
34ALMPD5773C1Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 34ALMPD5773C1Z8
Puducherry, Puducherry
Proprietor
Mr. K. Durai Ramasamy
Address
190/2 1st Cross, Panchali Amman Nagar, Mettupalayam, Puducherry, Puducherry, 605009, India
Report incorrect details

























