
Caustic Soda Flakes - Premium Quality Formulation | Accurate Ph Balance, Longer Shelf Life, Precise Composition
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Appearance | White flakes |
| Packaging | 25kg bags |
| Solubility | High in water |
| Melting point | 318°C |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| CAS Number | 1310-73-2 |
| Features | High purity, Accurate pH, Long shelf life, Precise composition, Effective cleaning, Versatile applications, Cost-effective |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features:
Accurate pH balance
Longer shelf life
Precise composition
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Gurukrupa Traders has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Textile Chemicals in bulk from Gurukrupa Traders at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
GST NO
27AHUPB8856A1Z4
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AHUPB8856A1Z4
Nashik, Maharashtra
proprietor
Mr. Kailash M. Bajaj
Address
Shop No:- 1 & 2, Shivlok Appartment, Opp. CITU Bhavan , ITI DGP Nagar, Nashik, Maharashtra, 422009, India
Report incorrect details






















